Zautomatyzowane cele spawające i zgrzewające

Misją naszej firmy jest ułatwianie ludziom pracy przy seryjnej produkcji różnego rodzaju produktów. Szczególnie uciążliwe dla pracowników w dzisiejszych czasach jest spawanie i zgrzewanie. Najważniejszym autem stosowania robotów jest powtarzalność oraz osiągana jakość w spawaniu i zgrzewaniu.

Użyte komponenty: ITEM, BOSCH, Festo, Destaco, Siemens, IFM, MURR, Turck, Balluff, Rittal, Phoenix Contact, Keyence, Cognex, Sick, Pilz, ARO, Tucker, Fronius, SKS, Migatronic.

Automatyzacja procesów spawania i zgrzewania.

Dbając o bezpieczeństwo i ergonomie pracy jako innowacyjna firma wdrażamy roboty do tak uciążliwych czynności. Pracownik układa elementy do specjalnie zbudowanej przez nas matrycy, zapewniającej precyzyjną geometrie i ułożenie elementów, po poprawnym ułożeniu i zablokowaniu przez siłowniki DESTACO i/lub FESTO oraz sprawdzeniu obecności wszystkich elementów wykorzystywany jest obrót w stronę robota ( FANUC, YASKAWA, KUKA, ABB, KAWASAKI), gdzie następuje spawanie, ewentualnie zgrzewanie. Strefa robotów jest oddzielona od strefy załadunku, gdzie pracują ludzie. Nad robotami zamontowane są okapy odciągające dym powstający przy spawaniu lub  zgrzewaniu. Jako źródła spawania stosujemy spawarki renomowanych firm FRONIUS, SKS, MIGATRONIC, które idealnie współpracują z robotami doskonale przez nas znanymi FANUC, YASKAWA, KUKA, ABB, KAWASAKI. Uzupełnieniem spawania są sprzedawane przez naszą firmę zgrzewarki ARO Technologies.

    Dostawa 2 matryc spawalniczych typu Manhatan.

    Przykładem naszych wdrożeń jest wykonanie 2 matryc spawalniczych współpracujących z robotami ABB, które zostały prez nas zaprojektowane, zbudowane i uruchomione. Matryce służą do spawania kilku typów siedzisk. Typy siedzisk wybiera się na panelu operatorskim, a dodatkowym zabezpieczeniem jest odpowiedni układ inicjatorów Poka-Yoke w celu kontroli poprawnie ułożonych elementów siedziska. W tym projekcie skonstruowaliśmy całą matrycę w programie Solid 3D, następnie wykonaliśmy ją mechanicznie na obrabiarce CNC. Wszystko to połączyliśmy elektrycznie i pneumatycznie, ostatnim etapem produkcji było podłączenie jej do sterownika Siemens i kompresora w celu dokładnego wytestowania. Dopiero po teście 24h matryce zostały zamontowane i zaprogramowane. Następnie zaprogramowano roboty i spawarki. Ustawiona została także cała geometria matrycy oraz wtopienia, tak by produkt spełniał jakościowe normy końcowego klienta.

    Zabudowa elektryczna i programowanie 2 cel spawalniczych.

    Dużym projektem była zabudowa elektryczna i uruchomienie 2 automatycznych stacji spawalniczych. Każda cela spawalnicza składa się z 3 robotów i obrotnika ABB oraz źródeł Fronius. Całą maszyną steruje sterownik S7-1500 PN FailSafe z dużym panelem operatorski TP1500 oraz wizualizacją matryc na ekranach 32”. Obie cele pracują z wymiennymi matrycami, których suma sięga 8 sztuk.

      Galeria - Zabudowa elektryczna i programowanie 2 cel spawalniczych.

      Refresh kabiny spawalniczej.

      Wyzwaniem było odnowienie całej kabiny, kabina mająca ponad 10lat pracy musiała być przystosowana do nowego projektu na kolejne lata. Zostało wymienione całe sterowanie na nową szafę elektryczną z nowym sterownikiem, nowym panelem sterującym, roboty zostały poddane gruntownym przeglądom ze smarowaniem, malowaniem, kalibracją. Zostały zbudowane nowe matryce wraz oprogramowaniem robotów i sterowników.

        Budowa matryc spawalniczych i zgrzewalniczych

        Przykład projektu wykonanego w kooperacji z innymi firmami. W celu zwiększenia możliwości naszej firmy współpracujemy także z innymi firmami w całej Polsce, umożliwia nam to wykonanie bardzo dużych projektów w krótkim czasie. W takiej kooperacji po stronie naszej firmy jest cała elektryka, automatyka, robotyka, zakupy, podłączenie i uruchomienie wraz z certyfikacją bezpieczeństwa.

        Automatycznie przestawny stół krzyżowy dla zgrzewarki .

        Przykładem projektu w zakresie zgrzewania jest stół krzyżowy, zgrzewarka musiała zostać dostosowana do zgrzewania nakrętek do blach w 4 różnych pozycjach, oryginalnie miała możliwość zgrzewania tylko w jednej pozycji. Rozwiązaniem było dobudowanie stołu krzyżowego poruszanego za pomocą silników serwo z pozycjonerami, dzięki takiemu rozwiązaniu, stół przejeżdżał do dowolnie zaprogramowanej pozycji, a następnie zgrzewarka zgrzewała w tym punkcie. Po odczytaniu sygnału gotowości stół przejeżdżał do następnej pozycji.

          Galeria

          Pliki do pobrania